Önemli Bilgiler

Altcoin

Altcoin, Bitcoin’e alternatif olarak sunulan diğer tüm para birimlerine verilen isimdir. Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) bunlara örnek olarak verilebilir.

Arbitraj

Arbitraj piyasalar arasındaki fiyat farkından kazanç elde etmek için yapılan alım satım işlemidir.

Örnek; Bitcoin’in değeri bir borsada 300.000 TL, diğerinde 305.000 TL ise düşük fiyatlı borsadan alıp, yüksek fiyatlı borsada satmak.

Bitcoin

Kripto paraların ilki ve atasıdır, sembolü ฿ ve kısaltması BTC’dir.

BTC

Bitcoin’in kısaltmasıdır. Türk Lirasına TL, Amerikan Dolarına USD dememiz gibi.

Block

Türkçesi Blok’tur. Kripto Paraların altyapısını oluşturan Blok Zinciri (Blockchain) teknolojisindeki daha önce kayıt altına girmemiş işlemlerin kayıt edildiği alandır. Her blok tamamlandığında bir sonraki bloğa geçilir. Bir defterin sayfaları olarak düşünebilirsiniz.

Blockchain

Türkçesi Blok Zinciri anlamına gelir. Tüm blokların kayıt altında tutulduğu ve herkese açık olan bir günlüktür diyebiliriz. Yukarıda Blok için verdiğimiz örnekteki gibi Bloklar sayfa ise Blok Zinciri defterdir.

Confirmation

Türkçesi doğrulama/onaylamadır. Blok Zinciri üzerinde yapılan her işlem madenciler tarafından matematiksel işlemlerle ile doğrulanır, bu doğrulanmalar ile işlemin gerçekleşip gerçekleşmediği kayıt altına alınır. Farklı para birimlerinde farklı süreler alabilir bu işlem ve birden fazla onaya ihtiyaç duyabilir.

Örnek; Kendi cüzdanınızdan bir borsaya para aktardığınızda işlem hemen gerçekleşir ama borsadaki hesabınıza yansımaz. Borsa madencilerin belirli bir sayıda işleminizi doğrulamasını bekler, borsa tarafından belirlenen minimum doğrulama gerçekleştiğinde bakiye hesabınıza yansır.

Cryptocurrency

Kripto para birimi, çevrimiçi işlemleri güvence altına almak için güçlü kriptografiye sahip çevrimiçi bir hesap defteri kullanan dijital bir para birimidir.

Exchange

Değiş tokuş anlamına gelmektedir. Farklı para birimlerinin ve varlıkların birbirine çevrilmesi işlemidir.

Örnek; 7 Türk Lirası verip 1 Amerikan Doları almak gibi 300.000 TL verip 1 Bitcoin almak.

Fiat veya Fiat Currency

İtibari Para olarak Türkçeleştirebiliriz. Bildiğimiz anlamda devletlerin çıkarttığı, Dolar, Türk Lirası, Paund gibi para birimleridir.

mBTC

Bir Bitcoin’in binde birine verilen isimdir. (0.001 BTC)

Mining

Madenciliktir. Bilgisayar donanımları ve matematiksel işlemler ile Blok Zincirindeki işlerimlerin onaylanması/doğrulanması eylemidir diyebiliriz.

Private Key

Kripto para cüzdanlarında işlem yapılabilmesini sağlayan gizli anahtardır. Cüzdanlarınızın Private Key’ini kimse ile paylaşmayın ve kaybetmeyin.

Public Key

Genel Anahtar olarak Türkçeleştirebiliriz. Genelde bu yanlış olarak Bitcoin adresiniz ile aynıdır diye anlatılır ama değil! Bitcoin cüzdan adresi, genel anahtarınızın hashing (belirli algoritmalarla şifreleme, karma, yeniden uyarlama vb. anlamlarına gelir) uygulanmış bir sürümüdür.

Pump ve Dump

Bir varlığın değerinin manipüle edilerek yükseltilmesi işlemine Pump, düşürülmesi işlemine Dump denir.

Satoshi

Bitcoin’in milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)

Satoshi Nakamoto

Bitcoin’in mucidi olan kişidir. Gerçek ismi olmadığı kuvvetli muhtemeldir ve bizzat tanıyan kimse henüz çıkmamıştır.

uBTC

Bitcoin’in yüz binde birine verilen isim. (0.000001 BTC)

Volatil

Piyasanın aşırı dalgalı olması durumudur.

Wallet

Kripto paralarınızı tuttuğunuz cüzdanınıza verilen isimdir. Kelimenin birebir Türkçe karşılıdığıda Cüzdan’dır.